FORUM BIBLIA Strona Główna FORUM BIBLIA
'Twoje Słowo jest prawdą' (Jana 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Witaj na FORUM BIBLIA! Zapraszam do rejestrowania się i pisania!

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy umartwianie ciała przybliża do Boga?
Autor Wiadomość
Hendi 

Wysłany: 2015-09-03, 09:04   Czy umartwianie ciała przybliża do Boga?

Niemal każdy wzdryga się na myśl o zadawaniu sobie bólu. A jednak ludzi, którzy z pobudek religijnych praktykowali samobiczowanie, ścisły post czy noszenie włosiennicy, uważano za niezwykle pobożnych. Chociaż praktyki te kojarzą się ze średniowieczem, to jak wynika z niedawnych doniesień prasowych, również w naszych czasach niektórzy czołowi przywódcy religijni uprawiali samobiczowanie.

Co skłania ludzi do uzewnętrzniania wiary w taki sposób? Zdaniem rzecznika pewnej organizacji podającej się za chrześcijańską „dobrowolne godzenie się na dyskomfort pozwala przyłączyć się do Jezusa Chrystusa w cierpieniach, na które chętnie przystał, by odkupić nas od grzechu”.

A co Wy sądzicie na ten temat?

REKLAMA

Wysłany: 2015-09-04, 22:32   

Rembov
[Usunięty]

Wysłany: 2015-09-04, 22:32   

Sądzę, że powinieneś oznaczać cytaty w jakiś sposób (np. kursywą) i podawać ich źródła. Odnośnie tekstu, to niestety, się nie wypowiem, bo w publikacji, którą przytoczyłeś, brakuje źródła wypowiedzi tego rzecznika "pewnej organizacji kościelnej" i nie można sprawdzić kontekstu wypowiedzi.

W kwestii samego umartwiania się, to Chrystus jasno zapowiedział, że chrześcijanie, kiedy On już odejdzie, będą pościć.

Kürbis
[Usunięty]

Wysłany: 2015-09-05, 19:16   

Apostoł Paweł napisał:
Rzymian 8:13 Jeśli bowiem według ciała żyjecie, umrzecie; ale jeśli Duchem sprawy ciała umartwiacie, żyć będziecie.

Karmel
[Usunięty]

Wysłany: 2015-09-05, 21:37   

Kürbis napisał/a:
Apostoł Paweł napisał:
Rzymian 8:13 Jeśli bowiem według ciała żyjecie, umrzecie; ale jeśli Duchem sprawy ciała umartwiacie, żyć będziecie.

I jaki wniosek z tego płynie?

Litek 

Wysłany: 2015-09-21, 10:57   

Kürbis napisał/a:
Apostoł Paweł napisał:

Ale jak można Duchem sprawy ciała umartwiać?
on jest ich twierdzą w czasie udręki. /Psalm 37:39/

Ann78
[Usunięty]

Wysłany: 2015-12-17, 22:48   

Pismo daje nam odpowiedź:

Izajasza 58:
(2) Wprawdzie szukają mnie dzień w dzień i pragną poznać moje drogi, jakby byli narodem, który pełnił sprawiedliwość i nie zaniedbał prawa swojego Boga, domagają się ode mnie sprawiedliwych praw, pragną zbliżenia się do Boga powiadając:

(3) Dlaczego pościmy, a Ty tego nie widzisz? Dlaczego umartwiamy nasze dusze, a Ty tego nie zauważasz? Oto w dniu waszego postu załatwiacie swoje sprawy i uciskacie wszystkich swoich robotników. (4) Oto gdy pościcie, kłócicie się i spieracie, i bezlitośnie uderzacie pięścią. Nie pościcie tak, jak się pości, aby został wysłuchany wasz głos w wysokości.

(5) Czy to jest post, w którym mam upodobanie, dzień, w którym człowiek umartwia swoją duszę, że się zwiesza swoją głowę jak sitowie, wkłada wór i kładzie się w popiele? Czy coś takiego nazwiesz postem i dniem miłym Panu?

(6) Lecz to jest post, w którym mam upodobanie: że się rozwiązuje bezprawne więzy, że się zrywa powrozy jarzma, wypuszcza na wolność uciśnionych i łamie wszelkie jarzmo, (7) że podzielisz twój chleb z głodnym i biednych bezdomnych przyjmiesz do domu, gdy zobaczysz nagiego, przyodziejesz go, a od swojego współbrata się nie odwrócisz.

(8) Wtedy twoje światło wzejdzie jak zorza poranna i twoje uzdrowienie rychło nastąpi; twoja sprawiedliwość pójdzie przed tobą, a chwała Pańska będzie twoją tylną strażą. (9) Gdy potem będziesz wołał, Pan cię wysłucha, a gdy będziesz krzyczał o pomoc, odpowie: Oto jestem!
Gdy usuniesz spośród siebie jarzmo, szydercze pokazywanie palcem i bezecne mówienie, (10) gdy głodnemu podasz swój chleb i zaspokoisz pragnienie strapionego, wtedy twoje światło wzejdzie w ciemności, a twój zmierzch będzie jak południe,

(11) i Pan będzie ciebie stale prowadził i nasyci twoją duszę nawet na pustkowiach, i sprawi, że twoje członki odzyskają swoją siłę, i będziesz jak ogród nawodniony i jak źródło, którego wody nie wysychają.

Bobo 
Administrator

Wysłany: 2015-12-28, 14:48   

U podłoża ascetyzmu leży między innymi teoria, iż dobra materialne i przyjemności już same w sobie są złe, a więc stanowią przeszkodę w rozwoju duchowym. Prócz tego pożywką ascetyzmu jest rozpowszechniony pogląd, że człowiek składa się z duszy i ciała. Asceci twierdzą, jakoby materialne ciało było wrogiem i więzieniem duszy.

Ani Jezus, ani jego uczniowie nie byli ascetami. Znieśli wiele prób i przeciwności, ale sami ich na siebie nie sprowadzali. Apostoł Paweł przestrzegł chrześcijan przed zwodniczymi filozofiami ludzkimi, które mogłyby ich odciągnąć od prawdy ze Słowa Bożego i popchnąć do nierozsądnych, skrajnych praktyk. Szczególną uwagę zwrócił na „surowe traktowanie ciała”. Oświadczył:

„Rzeczy te mają wprawdzie pozór mądrości w samowolnie ustanowionej formie oddawania czci i w udawanej pokorze, surowym traktowaniu ciała, ale nie mają żadnej wartości w walce z dogadzaniem ciału” (Kolosan 2:8, 23).

A zatem asceza na pewno nie prowadzi do szczególnej świętości ani prawdziwego oświecenia.

merkaba 

Wysłany: 2016-01-22, 09:32   

ścisły post czy noszenie włosiennicy, to jest w intencji nawrucenia grzeszników

W 1916 roku, Anioł w swoim drugim Objawieniu, nie tylko wzywał dzieci do modlitwy ale powiedział: "Ofiarujcie bezustannie Najwyższemu modlitwy i umartwienia"

Łucja zapytała: "Jak mamy się umartwiać?"

- "Z wszystkiego, co tylko możecie, zróbcie ofiarę jako zadośćuczynienie za grzechy, którymi On jest obrażany i dla uproszenia nawrócenia grzeszników."

Duchowość jaka rozwijała się w dzieciach nie była duchowością egoistyczną, mającą na względzie tylko ich osobiste zbawienie. Posłuchajmy co Łucja opowiada o wizycie u chorej Hiacynty w szpitalu:

"Zastałam ją radosną taką jak zwykle. Uściskała mnie a ja ją zapytałam czy bardzo cierpi. "Tak - odpowiedziała - cierpię, ale ofiarowuję to za grzeszników i jako wynagrodzenie Niepokalanemu Sercu Maryi"

Całe nasze życie i wszystko co w nim istnieje możemy składać Bogu w ofierze jako wynagrodzenie i błaganie o nawrócenie biednych grzeszników.

Punktem szczytowym tej wynagradzajżcej ofiary jest Ofiara Krzyza uobecniająca się w każdej Mszy Św., kiedy Jezus Chrystus oddaje Siebie w ofierz a my uczestnicząc w Mszy Św. do tej największej Ofiary dodajemy nasze własne osobiste ofiary - naszego życia codziennego.

Z Fatimy dobiega do nas wezwanie do uświęcania całego naszego życia, każdej, nawet njdrobniejszej czynności którą wykonujemy, tych naszych powszednich obowiązków które są wynikiem naszego powołania. Ale wszystkie nasze ofiary mają wartość jedynie na mocy ofiary jaką złożył Syn Boży, stając się człowikiem i będąc całkowicie zjednoczony ze Swoim Kościołem.
4 maja 1943r. siostra Łucja pisze:

"...Bóg pragnie aby duszom wyjaśnić że PRAWDZIWA POKUTA, KTÓREJ ON OBECNIE ŻĄDA, to przede wszystkim ofiara z wypełnieania naszych religijnych i codziennych obowiązków..."

To stwierdzenie siostry było powodem przeprowadzonego z nią wywiadu w czasie którego padło pytanie: "Siostro Łucjo, kiedy Matka Boża prosiła o ofiary, czy miała na myśli głównie zachowywanie X Przykazań?"

Łucja odpowiedziała:

"W naszym odczuciu była to prośba o "ofiary dobrowolnie podejmowane", oczywiście z zachowaniem Dekoalogu, jako że żadnej wartości nie miałyby składane ofiary gdyby nie były zgodne z Dekalogiem

Bobo 
Administrator

Wysłany: 2016-01-22, 15:25   

merkaba napisał/a:
Łucja zapytała: "Jak mamy się umartwiać?"

- "Z wszystkiego, co tylko możecie, zróbcie ofiarę jako zadośćuczynienie za grzechy, którymi On jest obrażany i dla uproszenia nawrócenia grzeszników."

KLAPA. Wizja, jaką cytujesz zadaje kłam Biblii, że TYLKO ofiara z Jezusa jest zadośćuczynieniem za grzechy. Od kiedy to nasze cierpienia i nasze ciała mogą być ofiarowane za grzechy?

A gdyby jednak ktoś popełnił grzech, to mamy wspomożyciela u Ojca: Jezusa Chrystusa, prawego. I on jest ofiarą przebłagalną za nasze grzechy, ale nie tylko za nasze, lecz także całego świata (1 Jana 2:1,2)

Czyżby ofiara Jezusa nie była wystarczająca, że jeszcze trzeba jakiejś innej ofiary z niedoskonałego ciała jakiegoś człowieka?
To co napisałeś zaprzecza kompletnie biblijnej nauce o okupie.

Athena 

Wysłany: 2016-01-24, 22:44   

Merkaba ty naprawde wierzysz w te wszystkie "objawienia" ? Przeciez wszystkie jakie mialy miejsce do dnia dzisiejszego niezgodne sa z Pismem Swietym ,nawet taki laik jak ja to widzi :roll:

gapik 

Wysłany: 2016-01-25, 20:24   

Umartwianie ciała nie tylko nie jest objawem wiary ale jej zaprzeczeniem.Powinnością człowieka jest służba Bogu a więc wykorzystanie daru jakim jest życie w jak najlepszy sposób.
Innymi słowy człowiek powinien być szczęśliwy i cieszyć się swoim życiem.
Jeśli zatem robimy ze swego życia gehennę to tak jakbyśmy tym darem gardzili odrzucali go...

merkaba 

Wysłany: 2016-02-17, 14:58   

te objawienia sie spradziły
nawet w bibli jest ze ludzie pokotuja za grzechy np miasto niniwa

Lenovo 

Wysłany: 2016-03-04, 20:29   

merkaba napisał/a:

Niniwa Niniwą, ale jak to się ma do śmierci Jezusa Merkaba? Niniwa i sprawozdanie o niej to zapis Biblijny, ale nie jedyny odnośnie wymagań Bożych względem nas. Może coś na ten temat, po śmierci Jezusa...
"Bo słowo Boże jest żywe i oddziałuje z mocą, i jest ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny, i przenika aż do rozdzielenia duszy i ducha, a także stawów i ich szpiku, i jest zdolne rozeznać myśli i zamiary serca"(Heb. 4:12). /poznajpismo.j.pl/
Ostatnio zmieniony przez Lenovo 2016-03-04, 20:36, w całości zmieniany 3 razy  

Cienkibolek 

Wysłany: 2017-04-28, 02:03   

Athena napisał/a:
Merkaba ty naprawde wierzysz w te wszystkie "objawienia" ? Przeciez wszystkie jakie mialy miejsce do dnia dzisiejszego niezgodne sa z Pismem Swietym ,nawet taki laik jak ja to widzi :roll:

O widzę że jest tu jeszcze jakiś laik.
Aż miło mi się zrobiło. Zatem jest nas więcej, może jeszcze kogoś znajdę.
Co do samoumatwiania, to raczej nigdzie nie ma nakazu, ani zaleceń.Ale mogę się mylić.
Ostatnio zmieniony przez Cienkibolek 2017-04-28, 02:06, w całości zmieniany 1 raz  

Lenovo 

Wysłany: 2017-05-06, 20:44   

merkaba napisał/a:

Co do mieszkańców Niniwy, raczej biblia mówi o skrusze jaką okazali ci ludzie, na wieść o rychłej zagładzie, jaką zamierzał sprowadzić na nich Bóg:(Jonasza 3:5-9).
"Bo słowo Boże jest żywe i oddziałuje z mocą, i jest ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny, i przenika aż do rozdzielenia duszy i ducha, a także stawów i ich szpiku, i jest zdolne rozeznać myśli i zamiary serca"(Heb. 4:12). /poznajpismo.j.pl/
Ostatnio zmieniony przez Lenovo 2017-05-06, 20:47, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu